blogburberry

Türkiye'ye Sangay Isbirligi Örgütü'nde ilk görev verildi. Türkiye, Enerji Kulübü'nün 2021 dönem baskanı oldu. Türkiye'nin baskanlık kararı oybirligiyle alındı.

Enerji Kulubü'nde bugüne kadar üye ülkeler dönem baskanı olabiliyordu. Böylece ilk kez üye olmayan bir ülkeye baskanlık görevi verildi.

HANGI ÜLKELER YER ALIYOR?

Kulüpte örgüt üyeleri dısında partner ülkeler de yer alıyor. Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Iran, Rusya, Afganistan, Hindistan, Mogolistan, Pakistan Belarus ve Sri Lanka'nın yer aldıgı Enerji Kulübü 2013'ten beri faaliyet gösteriyor.

ENERJI PIYASASINDAKI ROLÜ

Enerji Kulübü'nde yer alan ülkeler dünya elektrik üretiminin yüzde 36'sını, dogalgaz üretiminin yüzde 23'ünü, petrol üretiminin yüzde 20,8'ini, kömür üretiminin yüzde 60,25'ini karsılıyor.

ENERJI BAKANI ALBAYRAK'DAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin bugün itibarıyla Sangay Isbirligi Örgütü (SIÖ) Enerji Kulübü'nün 2021 dönem baskanlıgı görevini üstlendigini bildirdi. Albayrak, Twitter hesabından yaptıgı açıklamada, su ifadeleri kullandı:

"Türkiye, bugün itibarıyla Sangay Isbirligi Örgütü Enerji Kulübü'nün 2021 dönem baskanlıgını üstlenmistir. Hayırlı, ugurlu olsun. Türkiye, dünya enerji üretim ve tüketiminde en büyük paya sahip olan bu birlik içinde, ana üyelerin dısında ilk dönem baskanı olacak. Bu dönem baskanlıgı, enerji stratejilerimizin daha güçlü uygulanmasında, enerji isbirliklerimizin derinlesmesinde katkı saglayacak."

Back to Top