blogburberry

Yasam alanlarımıza hayat vermek, canlılık ve stil katmak, kısacası daha yasanabilir hale getirmek için mimar ve tasarımcılar sürekli yeni uygulamalar gelistiriyor. Özellikle lüks konut projelerinde duvar ve zemin kaplamlarında göz alıcı dogal taslar mimar ve tasarımcıların son yıllardaki gözdeleri oldu. Yüzlerce dogal tas çesidi lüks konutlara, ofislere, otel, cafe ve restoranlara hayat veriyor. Banyo, mutfak ve balkon gibi alanlarda doganın canlılıgı yansıtılıyor. Artık lüks konutların salonlarında da duvarlar dogal taslarla kaplanıyor. En çok tercih edilenlerden olan Mermer ve Dogaltas farklı ebatlara ve farklı doku özelliklerine sahiptir ve kaplamada göz alıcı bir güzellik ortaya çıkarır.

Yapılarda tas kullanımı neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Bölgelere göre dogada bulunan taslarla evler, köprüler, küller, saraylar, kaleler yapılmıstır. Doganın ürettigi taslar yapılarda yıllar geçtikçe eskir, dokularında degisiklikler olur ama güzelliginden bir sey kaybetmez. Bugün ise dogal olmayan yöntemlerle traverten, mermer gibi taslar eskitiliyor ve çesitli ebatlarda kesilerek duvar ve zemin kaplama malzemesi olarak kullanılıyor. Kenarları kırık, gözenekleri iyice açılmıs görünümde olan eskitme tasları, dogaya ve eskiye özlem duyan herkes yasam alanlarında kaplama malzemesi olarak tercih ediyor.

Dogal taslar dıs cephe kaplamalarında da çok kullanılıyor, mekâna zengin bir görünüm kazandırıyor. Eskitme tas görünümlü yapay taslar da iç ve dıs mekân kaplamalarının vazgeçilmezi oldu Yapay tas dogal tasa göre uygulama ve kullanım rahatlıgı saglıyor. Ancak görünüm olarak dogal tasa bire bir benziyor. Dogal tasın sagladıgı görselligi aynen yansıtıyor. Eskitme dogal taslarla ve yapay taslarla mekânlarda farklılık yaratacak, mekâna kimlik kazandıracak farklı dekorasyonlar yaratılıyor. Yeni yapı projelerinde özellikle terci edilen taslar, eski yapılarını yenilemek isteyenler için de ideal bir seçenektir.

dpa

Back to Top