blogburberry

Türkiye Istatistik Kurumu'nun açıkladıgı verilere göre Türkiye ekonomisi 2021 yılının ikinci çeyreginde yüzde 5,1 ile büyürken, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) 734 milyar 211 milyon TL olarak kayda geçti.

Döviz endeksinde 1 doların 3,39 TL'ye karsılık gelmesiyle lira bu sene dolara karsı en yüksek degere ulasmıs oldu. Ancak TL, Euro karsısında aynı sekilde deger kazanmadı.

Türkiye'de 2021 ilk çeyrekte de yüzde 5 olarak kaydedilen büyümedeki artıs agırlıklı olarak tarım, sanayi, insaat ve hizmet sektöründeki canlanmayla gerçeklesti. Bu sektörler sırasıyla tarımda yüzde 4,7, sanayide yüzde 6,3, insaatta yüzde 6,8 ve hizmette de yüzde 5,7 oranında büyüdü.

Ekonomiden sorumlu Basbakan Yardımcısı Mehmet simsek bir yazılı açıklama yaparak büyümenin tek basına yeterli olmadıgını, büyümenin kapsayıcı olmasının temel öncelikleri oldugunu belirtti.

simsek, "Siyasi belirsizliklerin ortadan kalktıgı bu dönemde yapısal reformların saglayacagı katkıyla yüksek gelir seviyesine ulasmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte büyüdü

TÜIK raporuna göre yerlesik hane halklarının ve hane halkına hizmet eden kâr amacı olmayan kurulusların toplam nihai tüketim harcamaları, 2021 yılının ikinci çeyreginde bir önceki yılın aynı çeyregine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 3,2 arttı.

Devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 4,3 azalırken, gayrisafi sabit sermaye olusumu ise yüzde 9,5 arttı.

Bunlara ek olarak mal ve hizmet ihracatı, 2021 yılının ikinci çeyreginde bir önceki yılın aynı çeyregine göre yüzde 10,5, ithalatı ise yüzde 2,3 arttı.

"OECD içinde en fazla büyüme"

Konuyla ilgili geçen hafta sonu bir açıklama yapan Basbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin kaydettigi büyümenin Ekonomik Kalkınma ve İsbirligi Örgütü (OECD) içinde en yüksek oldugunu söyledi. Yıldırım, "Yılsonu hedefimiz yüzde 4,4'tür, 5'in üzerinde kapatacagız. Bu oran ne anlama geliyor? OECD ülkeleri içinde en yüksek büyüme, G-20 içinde de üçüncü” ifadesini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kurulusu Moody's, Türkiye için yılsonu büyüme tahminlerini yükselterek yüzde 2,6'dan, yüzde 3,7'ye çekti.

Back to Top