blogburberry

Alman hükümeti, Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırma amacıyla Alman sirketlerine yönelik Hermes kredi ve yatırım garantilerine üst sınır getirdi.

Alman hükümeti, Türkiye'de faaliyet gösteren Alman firmalarına yönelik Hermes kredi ve yatırım garantilerini sınırlandırma kararı aldı.

Alman Haber Ajansı'nın (dpa) hükümet kaynaklarına dayandırdıgı habere göre 2021 yılında Alman sirketlerine yönelik Hermes garantileri 1.5 milyar euro ile sınırlandırılacak. Alman hükümetinin bu adımı, Türkiye'ye yönelik ekonomik baskıyı artırmak üzere attıgına dikkat çeken dpa, Türkiye için Hermes garantileri hacminin 2015 yılında 2.1 milyar euro oldugunu, 2020 yılında 1.1 milyar euroya düstügünü kaydetti.

Hermes kredi ve yatırım garantileri, Alman ihracat sirketlerini yabancı is ortaklarının ödemeleri aksatması durumunda dogacak zarara karsı korumayı amaçlıyor.

İlk altı ayda 680 milyon euro

Dpa'nın verilerine göre 2021 yılının ilk yarısında Türkiye'de is yapan Alman sirketleri için sadece 680 milyon euroluk Hermes garantisi saglandı. Haberde Türkiye'nin düsen garanti tutarlarına ragmen, ABD ve Rusya'nın ardından en fazla garanti hacmi tanınan ülke oldugu belirtiliyor.

Alman Sanayi Birligi verilerine göre Türkiye'de yaklasık 6 bin 800 Alman sirket faaliyet gösteriyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 37 milyar euro tutarında. Türkiye, Almanya'nın ihracat yaptıgı ülkeler arasında 15'inci sırada yer alıyor.

Almanya Dısisleri Bakanı Sigmar Gabriel 20 Temmuz'da yaptıgı açıklamada Almanya'nın Türkiye politikasını yeniden sekillendirdigini ilan etmis ve ekonomik önlemler kapsamında Hermes garantilerinin gözden geçirilecegini söylemisti.

Basbakan Angela Merkel de bugün kamu yayıncılık kurulusu MDR'e yaptıgı açıklamada, Türkiye'de tutuklu Alman vatandasları ile ilgili olarak Türkiye'nin üzerindeki ekonomik baskının artırılabilecegi sinyalini vermisti. Merkel Türkiye ile ekonomik iliskilerin zaten bir süredir sınırlandırıldıgına dikkat çekerek, "Ve gerekirse, ki bunu istemiyorum, bunu devam ettirecegiz" demisti

Back to Top